Kancelaria adwokacka - Szczecin Kancelaria adwokacka - Szczecin

Zaangażowanie. Wiedza.

PL | EN | DE | IT | FR | S | kontakt

Spółki prawa handlowego

  Kancelaria oferuje obsługę prawną przedsiębiorców, a w szczególności spółek prawa handlowego. Zajmujemy się planowaniem struktur prawnych dla powstających podmiotów gospodarczych, dokonujemy zmian w istniejących firmach oraz uczestniczymy przy sprzedaży przedsiębiorstw. Kancelaria ma siedzibę w Szczecinie, dzięki jednak współpracy z prawnikami w największych miastach realizujemy zlecenia na terenie całego kraju.

Prawidłowe założenie spółek prawa handlowego czy też rozpoczęcie działalności gospodarczej regulowane jest licznymi aktami prawnymi, które określają wymogi dotyczące niezbędnej dokumentacji oraz procedury rejestracyjne. Są to m.in. ustawa Kodeks Spółek Handlowych, ustawa o działalności gospodarczej, ustawa o podatku od towarów i usług (VAT), ustawa ordynacja podatkowa, ustawa o krajowym rejestrze sądowym czy ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o podatku dochodowym – CIT i PIT.

Złożoność zagadnień objętych powyższymi przepisami nastręcza wiele pytań przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej jak i w późniejszym bieżącym funkcjonowaniu. Pomagamy dobrać rozwiązania prawne dla modelu planowanych przedsięwzięć, a także wyjaśniamy wątpliwości powstające w codziennej pracy przedsiębiorstw wobec rozbieżnych interpretacji obowiązujących przepisów oraz ich częstych zmian.

Poniżej oraz w kolejnych zakładkach kierowanych do przedsiębiorców zamieszczono podglądowe informacje na temat form działalności gospodarczej, powstawania oraz funkcjonowania podmiotów gospodarczych, standardowego zakresu bieżącej obsługi, windykacji należności oraz postępowań upadłościowych.

Działalność gospodarcza.

Pojęcie „działalności gospodarczej” jest definiowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (z dnia 2 lipca 2004 r. Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807) jako zarobkowa działalność m.in. wytwórcza, handlowa, usługowa lub wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Tak rozumiana działalność gospodarcza musi być prowadzona w jednej dopuszczalnych prawnie form.


Działalność gospodarcza prowadzona przez osoby prawne w formie m.in.:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub
  • spółki akcyjnej.

Również osoby fizyczne mogą prowadzić działalność w formie:

  • indywidualnej działalność gospodarczej czy też
  • spółki cywilnej, spółki osobowej - jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.

Każda osoba fizyczna (osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą), osoba prawna (np. spółka z o.o. czy też spółka akcyjna) i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą – jest przedsiębiorcą.

Indywidualna działalność gospodarcza czyli przedsiębiorstwo jednoosobowe jest najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zaletą tej formy działalności są: brak wymagań kapitałowych, łatwe jej rozpoczęcie, samodzielne zarządzanie i ustalenie podziału obowiązków, prostota rozliczeń finansowo-księgowych. Istotną jednakże wadą takich jednoosobowych przedsiębiorstw jest ta okoliczność, iż ich właściciele odpowiadają bez ograniczeń za zobowiązania firmy zarówno majątkiem przedsiębiorstwa, jak również należącym do nich majątkiem niezaangażowanym w przedsiębiorstwo – w tym stanowiącym wspólność majątkową małżonków. Oznacza to, że w wypadku niepowodzenia przedsięwzięcia – gdyby przedsiębiorca nie był w stanie spłacać swoich zobowiązań – jego wierzyciele mogą doprowadzić do odzyskania należnych im kwot z całego majątku takiego przedsiębiorcy, także tego, który został wypracowany przez małżonka.

Konstrukcja spółki z o.o.

Jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Konstrukcja spółki z o.o., w odróżnieniu od indywidualnej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych, pozwala na wyłączenie odpowiedzialności majątkowej jej wspólników za zobowiązania spółki wobec osób trzecich. Spółka z o.o. jest osobą prawną – posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych – jest podmiotem praw i obowiązków oraz może je samodzielnie realizować. Powstaje z woli wspólników, którzy powołują ją podpisując umowę spółki oraz wyposażając w określony majątek – kapitał zakładowy.

Spółka jest samodzielną - niezależną od wspólników - stroną w kontaktach z osobami trzecimi, co oznacza, że to spółka, a nie wspólnicy, nabywa prawa i staje się stroną zobowiązań. Spółka odpowiada za swoje zobowiązania jedynie majątkiem, który jest jej własnością tzn. majątkiem, który został przekazany spółce przez jej wspólników na kapitał zakładowy oraz majątkiem, który spółka wypracowała w czasie działalności. Wspólnicy nie odpowiadają majątkowo za zobowiązania spółki – w sytuacji, gdy spółka nie posiada środków (pieniężnych lub innego majątku) na pokrycie jej zobowiązań, dłużnicy spółki nie mogą się domagać od wspólników, aby przekazali spółce potrzebne, dodatkowe kwoty.

W ten sposób prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zabezpiecza wspólników przed ewentualnymi ryzykami gospodarczymi. Dodatkowym atutem jest przejrzystość struktury majątkowej oraz zasad bieżącego funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Te korzyści związane są jednakże ze spełnieniem różnego typu zwiększonych wymagań w porównaniu z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności w formie np. indywidualnej działalności gospodarczej.

Opracowanie: Kancelaria adwokacka w Szczecinie - adwokat Tomasz Bąk, ul. Niedziałkowskiego 18/2. 71-403 Szczecin

Siedziba kancelarii

Kancelaria adwokacka 
Tomasz Bąk i Wspólnicy
Adwokacka Spółka Partnerska
ul. Podgórna 46/III p.
70-205 Szczecin
kom:     (+48) 507 09 66 39
e-mail:  kancelaria@tbak.pl